FAQ – pytania i odpowiedzi

Czy wspinanie na ścianie jest dla wszystkich?
Tak, wspinanie jest dla wszystkich, nie ma ograniczeń wiekowych – wśród naszych gości są m.in. 3-latki, emeryci, niepełnosprawni i geografowie. I każdy zdobywa swój Everest.
Młodzież/dzieci poniżej 18 roku życia wspinają się  za zgodą rodziców. Oczywiście jeżeli są przeciwwskazania medyczne skonsultuj się najpierw z lekarzem.

Czy jeżeli jestem chora/chory lub mam niepełnosprawność to mogę się wspinać?
Po pierwsze skonsultuj się z lekarzem, my znamy się lepiej na wspinaniu. Znamy jednak ze ściany osoby z niedowładami, po udarach, wypadkach, bez oka, z autyzmem, niepełnosprawnością umysłową – ci ludzie mają trudniej, ale nie pozwolili, by przeszkodziło im to we wspinaniu. Wspinanie oprócz dobrej zabawy i wyzwania może być też formą rehabilitacji.

Czy wspinanie jest bezpieczne?
Wspinanie jest bezpieczne, jeśli przestrzega się wszystkich zasad bezpieczeństwa i stosuje się do zaleceń obsługi ścianki.

Co jeśli nigdy do tej pory nie wspinałem się?
Trzeba podjąć decyzję: gdzie chcę się wspinać? Czy tylko na bulderowni, czy również na dużej ścianie.
Do wspinania na bulderowni trzeba poznać tylko trzy zasady: nie skacz z samej góry, ląduj na obu nogach i z przykucnięciem oraz uważaj aby nikt nie spadł na Ciebie.
Jeżeli chcesz wspinać się na dużej ścianie potrzebujesz kogoś do asekurowania („trzymania liny na dole”). Możesz przyjść z drugą osobą i przejść szkolenie z podstaw asekuracji, obejmujące zakładanie uprzęży, wiązanie liny oraz naukę asekuracji. Możesz też wynająć instruktora, żeby Cię asekurował.

Jak wygląda szkolenie z podstaw asekuracji?
Asekuracja to nie jest żadna wiedza tajemna! Ale żeby wspinać się bezpiecznie trzeba nauczyć się to robić poprawnie. Szkolenie obejmuje naukę zakładania uprzęży, obsługi przyrządu asekuracyjnego (płytka/kubek), przywiązywania się do liny oraz zasady bezpieczeństwa na ścianie. Całość trwa ok. 45 min.
Jeżeli kiedyś przechodziłaś/przechodziłeś takie szkolenie i potrzebujesz przypomnienia zgłoś się do instruktora – zobaczymy czy potrzebujesz tylko krótkiego przypomnienia, czy trzeba powtórzyć lekcję (zazwyczaj ręce pamiętają ruchy).

Czy można u Was przejść kurs wspinaczkowy?
Tak, oprócz szkolenia z podstaw asekuracji organizujemy też różne kursy wspinaczkowe – więcej informacji w zakładce tutaj.

Co to jest bulderownia?
Bulderownia (albo boulderownia) to niska ściana gdzie nie ma asekuracji. Schodzi się z niej lub zeskakuje na materac, który też chroni w przypadku upadku. Mamy dwie takie bulderownie z różnymi rodzajami ścian.

Co potrzebuję, żeby przyjść i móc się wspinać?
Chęci, ciuchy, które nie krępują ruchów (jak na WF) i buty na zmianę (wystarczą trampki, adidasy na twardej podeszwie lub halówki). Niezbędny do wspinania sprzęt (uprząż, przyrządy asekuracyjne, liny) jest dostępny na miejscu.

Jak długo mogę się wspinać w cenie biletu wstępu?
Na naszej ścianie do wyboru masz różne opcje biletów, ale żaden bilet nie ogranicza Cię czasowo, wspinasz się tak długo i tyle razy ile chcesz. Bilet wstępu pozwala na wspinanie się od otwarcia do zamknięcia CW Groty (w weekendy oznacza to 9 godzin wspinania!)

Co to jest „bilet na próbę”?
„Bilet na próbę” to propozycja głównie dla rodziców samodzielnie asekurujących swoje pociechy lub dla osób, które jeszcze nie wiedzą czy chcą się wspinać. Obejmuje jedno wejście do góry i zjazd na dół, sprzęt i asekurację przez instruktora. Można z tego skorzystać raz dziennie.

Czy karnety są imienne?
Tylko karnety OPEN, na 30 lub 90 dni są imienne. Wszystkie inne można dowolnie wykorzystywać – przyprowadzać znajomych, rodzinę; wykorzystywać wejścia normalne dla młodszych; dawać w prezencie. Taki karnet to tylko wejścia zakupione hurtem, dlatego są tańsze i dorzucamy sprzęt (uprząż i przyrząd asekuracyjny).

Czy znajdę jakieś zniżki w ofercie wejść?
Jeśli jesteś studentem/uczniem masz zapewniony wstęp ulgowy. Mamy też specjalne bilety dla całych rodzin i dodatkowe rabaty dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Czy muszę się umawiać żeby przyjść na ścianę?
Nie, nie ma takiego obowiązku. Jeżeli potrzebny jest instruktor (do szkolenia wstępnego lub asekuracji) dobrze jest wcześniej zadzwonić i zarezerwować termin. Ale nawet bez wcześniejszej rezerwacji można, w miarę dostępności, skorzystać z jego pomocy.

Nie mam partnera do wspinania, czy mogę się wspinać sam?
Tak. Na boulderowni, gdzie wspinamy się bez liny, nie trzeba partnera. Na ściance będziesz miał jednak okazję poznać mnóstwo ludzi i prędzej, czy później znajdziesz kogoś z kim będziesz się mógł wspinać.

Czy mogę u Was coś zjeść/czegoś się napić?
Mamy w sprzedaży wodę, soki, napoje izotoniczne i energetyczne, a do jedzenia batony.

Czy organizujecie urodziny wspinaczkowe?
Tak, w zakładce „Urodziny w CW Grota” znajdziesz szczegóły.

Czy można zorganizować wejście grupowe?
Tak, wejścia grupowe (np. całej klasy) staramy się robić poza godzinami otwarcia ściany (czyli np. 10:00-12:00). Wizyta taka trwa 2 godziny zegarowe i uczestnicy cały czas  są pod opieką (i animacją) instruktorów. Program wizyty dostosowujemy do potrzeb i możliwości uczestników.